www.smakosz.fora.pl
Forum kulinarne "Smakosz"
FAQ
Szukaj
Użytkownicy
Grupy
Galerie
Rejestracja
Profil
Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości
Zaloguj
Forum www.smakosz.fora.pl Strona Główna
->
Diety
Napisz odpowiedź
Użytkownik
Temat
Treść wiadomości
Emotikony
Więcej Ikon
Kolor:
Domyślny
Ciemnoczerwony
Czerwony
Pomarańćzowy
Brązowy
Żółty
Zielony
Oliwkowy
Błękitny
Niebieski
Ciemnoniebieski
Purpurowy
Fioletowy
Biały
Czarny
Rozmiar:
Minimalny
Mały
Normalny
Duży
Ogromny
Zamknij Tagi
Opcje
HTML:
TAK
BBCode
:
TAK
Uśmieszki:
TAK
Wyłącz HTML w tym poście
Wyłącz BBCode w tym poście
Wyłącz Uśmieszki w tym poście
Kod potwierdzający: *
Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Skocz do:
Wybierz forum
PRZYLACZ SIE -ZAREJESTRUJ SIE
----------------
PRZYLACZ SIE DO NAS
Nasze przepisy
----------------
Dania główne
Zupy
Potrawy wegetariańskie
Ryby i owoce morza
Ciasta
Ciastka , ciasteczka , mufinki ...
Desery
Sałatki i surówki
Przekąski
Dania szybkie i proste
Kuchnia malucha
Boże Narodzenie
Pieczywo
Napoje bezalkoholowe
Kawa
Zioła w kuchni
Alkohole
Święta
Wielkanoc
Thermomix
----------------
Thermomix - NAJMNIEJSZA KUCHNIA ŚWIATA
Przepisy na TM
Pogaduchy przy kawusi
----------------
Babskie pogaduchy
Kącik malucha
Zdrowie i uroda
Serwis rad i porad oraz ciekawostek.
Diety
Sztuka Dekoracji
Giełda przepisów
Forum "Smakosz"
----------------
Regulamin
Aktualności
Wasze propozycje i uwagi dotyczace forum
Przegląd tematu
Autor
Wiadomość
Gienia
Wysłany: Śro 9:53, 07 Maj 2014
Temat postu:
czasem jeszcze trawa cytrynowa i czerwona herbata
Tereska
Wysłany: Wto 13:06, 25 Mar 2014
Temat postu:
A gdzie szpinak?
Kruszynka
Wysłany: Pon 19:29, 16 Lis 2009
Temat postu: Rośliny odchudzające
Preparaty roślinne i ziołowe – czy to w formie herbat,
czy tabletek – mogą pomóc w utracie zbędnych kilogramów.
Spośród wielu składników kilka pojawia się najczęściej.
Warto poznać ich działanie i dowiedzieć się, czy są stuprocentowo bezpieczne.
Kora wierzby białej
Chińscy lekarze już kilka tysięcy lat temu stosowali korę wierzby do leczenia różnych chorób.
W Europie jej lecznicze walory poznano o wiele później. Pierwszą osobą, która zauważyła uzdrawiające działanie kory wierzby, był Dioskorydes, Grek żyjący w I w. n.e. Około sto lat później, znany rzymski lekarz, Galen, też zainteresował się leczniczą mocą tej rośliny.
Ten częsty w preparatach odchudzających składnik od wieków stosowany był w zielarstwie jako środek przeciwbólowy. A to dlatego, że w korze wierzby znajduje się w dużych ilościach salicyna, która w organizmie zostaje przetworzona do kwasu salicylowego, a ten jest niczym innym, jak czynnym składnikiem aspiryny.
Kwas salicylowy – poza swoimi dobrze znanymi przeciwbólowymi właściwościami – przyspiesza metabolizm, powodując wydajniejszy rozkład tłuszczy i węglowodanów. Jej działanie jest zbliżone do innych środków napotnych. Zwiększa się termogeneza, co pobudza pocenie. Jednak najważniejsze, że zwiększa się udział kwasów tłuszczowych w procesach energetycznych, a tym samym przyczynia się do poprawy sylwetki ciała. Na korę wierzby powinny jednak uważać osoby uczulone na aspirynę. W większych dawkach salicyna może wywoływać nudności, jednak w preparatach odchudzających występuje przeważnie w małym stężeniu.
Guarana
Paulinia guarana tudzież „osmęta” jest to gatunek pnącza rosnący w dżungli amazońskiej. Właściwości rośliny znane są od dawna ludom tubylczym Amazonii, które zażywają ją w różnych postaciach dla podniesienia sprawności fizycznej i psychicznej w stanach wzmożonego wysiłku. Od nazwy plemienia Guarani nazwano zresztą gorzko-kwaśny napój sporządzany z jej nasion. Dla świata zachodniego gatunek odkryty został na przełomie XVII i XVIII wieku i nazwany na cześć niemieckiego lekarza Christiana Franza Paullini.
Wyciąg z guarany jest także jednym z ulubionych dodatków do preparatów pomagających w zrzucaniu wagi. A wszystko za sprawą jej aktywnego składnika – kofeiny. Roślina ta słynie z największych zdolności syntezy kofeiny, której zawiera kilkakrotnie więcej niż ziarna kawowca. Kofeina jest czynnikiem termogenicznym, przyczynia się do zwiększenia temperatury ciała co powoduje podwyższenie przemiany materii. Zapobiega powstaniu silnego zmęczenia i wspomaga pracę serca. Przyspiesza również przemianę tłuszczu zapasowego w energię, dostarczając wysokoenergetycznego paliwa dla mięśni. Guarana w większości przypadków powoduje prawie natychmiastowy przypływ energii i zwiększenie wytrzymałości organizmu.
Kofeina jednak uzależnia, a przy regularnym przyjmowaniu jej działanie staje się coraz słabsze. Przedawkowanie może prowadzić do bezsenności, bólów głowy, nudności, zaś kobiety w okresie ciąży i karmienia piersią nie powinny przyjmować jej w ogóle.
Korzeń imbiru
Przyprawa ta również jest znana ze swoich odchudzających właściwości i na liście składników wyszczuplających preparatów znaleźć ją można bardzo często. Imbir działa podobnie jak wiele innych ziół, przyspieszając tempo spalania tłuszczy i węglowodanów.
W preparatach odchudzających używany jest chętnie również z innych powodów: skutecznie przeciwdziała bowiem nudnościom, w związku z czym może niwelować uboczne skutki działania innych substancji.
Zielona herbata
Zielona herbata pochodzi z tego samego krzewu co herbata czarna – rośliny camellia sinensis. Różnica polega na tym, iż zielona nie podlega fermentacji po zerwaniu. Listki herbaty zielonej są jedynie delikatnie suszone, dzięki czemu zachowują zieloną barwę.
Zielona herbata poza atrakcyjnym smakiem i aromatem posiada wiele ważnych dla naszego organizmu składników odżywczych. Znajdziemy w niej poza garbnikami i kofeiną wiele składników mineralnych, takich jak: fluor, żelazo, sód, wapń, cynk oraz witaminy A, B1, B2, C, E i K. Napar z zielonej herbaty wspomaga trawienie, niweluje uczucie pełności żołądka po zbyt obfitym posiłku. Wielokrotnie przeprowadzone badania dowiodły, iż m.in. dzięki zawartej w herbacie kofeinie, zielona herbata ma szczególne działanie przy spalaniu tłuszczu.
Poza zieloną herbatą na rynku dostępnych jest wiele ekstraktów z zielonej herbaty. Dowiedziono, iż w połączeniu z kofeiną i fenolokwasami (innymi naturalnymi składnikami ekstraktu herbacianego), zielona herbata intensyfikuje termogenezę, czyli proces spalania z rozproszeniem energii termicznej, który prowadzi do wzmożonego zużywania tłuszczów zapasowych.
Mniszek lekarski
Zioło to, pospolicie zwane mleczem, także jest częstym dodatkiem do preparatów odchudzających. Wpływ na utratę wagi wynika w głównej mierze z działania moczopędnego. Ów efekt jest też przyczyną tego, że w nadmiernych dawkach mniszek lekarski może prowadzić do odwodnienia i zaburzenia równowagi elektrolitycznej.
Żeń-szeń
Roślina ta znana jest medycynie chińskiej od tysiący lat. Żeń-szeń uprawia się obecnie w Azji, a najcenniejsza jego odmiana - żeń-szeń biały, występuje na Półwyspie Koreańskim i w Chinach. Nazwa botaniczna żeń-szenia to Panax ginseng co po łacinie oznacza panaceum, czyli środek na wszystkie dolegliwości. Im starszy jest korzeń żeń-szenia, tym więcej zawiera substancji czynnych. W przypadku żeń-szenia koreańskiego wyciąg najlepszej jakości otrzymuje się z rośliny 5-7 letniej.
Ginsenozydy zawarte w korzeniu tego kłącza przeciwdziałają zmęczeniu, pobudzają układ immunologiczny, dzięki czemu wzrasta wydolność organizmu do ciężkich treningów oraz przyspieszają proces regeneracji. Korzystnie wpływa także na pracę serca, opóźnianie procesu starzenia się organizmu i obniża poziom „złego” cholesterolu. Regularnie stosowany obniża także poziom cukru we krwi. Niezwykle pomocny jest dla ludzi wyczerpanych i osłabionych. Podobnie jak mniszek lekarski, dział moczopędnie, przez co także może wspomagać utratę wagi. Jednak – podobnie jak w przypadku mniszka lekarskiego – jej nadużycie niekiedy prowadzi do odwodnienia organizmu i zaburzenia gospodarki elektrolitów.
O czym jednak należy pamiętać?
Przede wszystkim o tym, że preparaty odchudzające nie są żadnym cudownym środkiem i nie zastąpią zdrowej diety i aktywnego trybu życia, mogą co najwyżej wspomóc utratę kilogramów. Co więcej, żaden z owych specyfików, szczególnie o działaniu stymulującym, nie powinien być przyjmowany przez dłuższy okres bez konsultacji z lekarzem. Jeśli jednak zachowamy umiar i – przede wszystkim – zdrowy rozsądek, preparaty te zdecydowanie nie powinny nam zaszkodzić.
zrödlo;zdrowie.pl
fora.pl
- załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by
phpBB
© 2001 - 2005 phpBB Group
Theme ACID v. 2.0.20 par
HEDONISM
Regulamin